Kuchnia otwarta czy zamknięta? Porównanie popularnych aranżacji

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się kuchnie otwarte na salon. Rozwiązanie to kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnym designem. To jednak nie jedyna opcja aranżacji kuchni. Częściowo lub całkowicie zamknięta kuchnia wciąż posiada liczne grono sympatyków. Wybór pomiędzy salonem z otwartą kuchnią a aranżacją zamkniętego pomieszczenia powinien zależeć przede wszystkim od osobistych preferencji klientów. Przed podjęciem decyzji, warto doprecyzować osobiste wymagania, a także rozważyć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i zwiększy komfort użytkowania wnętrz.

Zaaranżowanie kuchni otwartej optycznie zwiększy tą część mieszkania czy domu i nada jej przestronności. Salon z otwartą kuchnią będzie również sprzyjać integracji wszystkich domowników – zarówno tych, którzy relaksują się w pokoju, jak i osób przygotowujących posiłki. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku małych, ciasnych pomieszczeń. Wadami salonu z otwartą kuchnią są głównie potrzeba utrzymywania nienagannej czystości, głośno pracujące sprzęty AGD oraz przenoszące się zapachy z kuchni do salonu.

Kuchnia całkowicie i częściowo zamknięta na salon

W opozycji do salonu z otwartą kuchnią staje pomieszczenie całkowicie lub jedynie częściowo zamknięte na strefę wypoczynku. Aranżację kuchni zamkniętej na salon poleca się szczególnie osobom, które bardzo dużo gotują, co tożsame jest z tworzeniem się bałaganu i roznoszeniem często specyficznych zapachów po wnętrzach. Kiedy zależy Państwu, aby brudne naczynia czy miejsce pracy, w którym przygotowuje się posiłki, były poza zasięgiem innych domowników oraz gości – kuchnia zamknięta będzie idealnym pomysłem.

Zaprojektowanie kuchni zamkniętej na salon pozwoli również wyeliminować dźwięk zmywarki i innych urządzeń. Zamknięcie kuchni na inne pomieszczenia w domu, głównie w przypadku kawalerek i niewielkich mieszkań, przyczyni się do znacznego zmniejszenia przestrzeni użytkowej. Kolejnym minusem kuchni nawet częściowo zamkniętych na salon, jest poczucie odizolowania – pozostawieni w drugiej część domu goście będą musieli zdać się sami na siebie, gdy gospodarz zniknie w kuchni.

Kuchnia otwarta czy zamknięta na salon?

O tym, czy kuchnia będzie osobnym pomieszczeniem, czy podzieli przestrzeń z salonem, powinno się decydować głównie ze względu na osobiste potrzeby.

Bez względu na to, jaka opcja finalnie okaże się lepsza, warto zlecić zaprojektowanie mebli do kuchni profesjonalnej firmie. Wybierając specjalistów, którzy zaaranżują kuchnię i przygotują wyposażenie wnętrz na wymiar, zyskają Państwo gwarancję idealnie dopasowanych mebli do kuchni, co przełoży się na finalną estetykę pomieszczania i wygodę.