Jak zaaranżować salon z otwartą kuchnią?

Zarówno kuchnia, jak i salon kojarzą się z czymś przyjemnym. W tym pierwszym pomieszczeniu gotujemy ciepłe, smakowite posiłki, w kolejnym natomiast siadamy na kanapie zmęczeni po całym dniu wypełnionym obowiązkami. Coraz częściej podczas projektowania mieszkań obie przestrzenie scala się, tworząc integralną część i zarazem serce domu. Swoiste połączenie odpoczynku z rodzinną atmosferą i celebracją dań.

We wnętrzach amerykańskich domów często wykorzystuje się zabieg łączenia salonu z kuchnią, pośrodku której stoi wyspa z blatów. Zabieg ten pozwala spoić strefę gotowania z jadalnią i strefą relaksu. Dzięki temu większość domowników może spędzać ze sobą czas. Brzmi świetnie? Dowiedz się jak spełnić „amerykański sen” oraz na co zwrócić uwagę w chwili tworzenia projektu mieszkania z otwartą kuchnią?

Projektowanie kuchni z salonem

Nie musimy dysponować dużym metrażem, by zrealizować taki wariant w swoim mieszkaniu. Wręcz przeciwnie, nierozdzielanie drzwiami pokoi to nawet atut, który optycznie powiększy lokum. Istnieją dwa podstawowe połączenia salonu i kuchni. Całkowity brak rozdzielników w postaci ścian, szafek, barków czy stołów lub przeciwnie – wyodrębnienie tych stref za ich pośrednictwem.

Doskonałym pomysłem na aranżację i wizualny podział pomieszczeń jest wykorzystanie innych kolorów i tekstur ścian oraz podłóg, koniecznie pamiętając o tym, by współgrały między sobą pod względem stylistycznym. W części kuchni podłoga musi być odporna na kontakt z wodą i łatwa w czyszczeniu. Na ścianach zaleca się użycie farby lub tapety odpornej na wilgoć lub wykorzystanie płytek. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę kwestię rozmieszczenia wentylacji, która jest ważnym elementem podczas projektowania mieszkania z otwartą kuchnią

Projekt salonu z aneksem kuchennym

Projektowanie mieszkań to nie tylko dobieranie barw i mebli. Całość wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem funkcjonalnego miejsca, w którym będziemy mogli komfortowo żyć. Decydując się na zaranżowanie otwartej kuchni, należy pomyśleć o codzienności, której na próżno szukać w katalogach wnętrzarskich. Podstawą jest zakup cichego sprzętu AGD i okapu zbierającego całość zapachów. Dobrym rozwiązaniem są również zabudowane szafki na klik, bez uchwytów – mają one uniwersalny design i prosto usuwa się z nich zabrudzenie.